Internetový dotazník pre mužov majúcich sex s mužmi EMIS 2017

Buďte súčasťou niečoho veľkého a vyplňte dotazník EMIS 2017.

Celý článok

KOMUNITNÉ STRETNUTIE

Aj v tomto roku by sme chceli pokračovať v stretnutiach ľudí s HIV+ a AIDS v priestoroch našeho občianskeho združenia DOM SVETLA SLOVENSKO na Haanovej 10, 851 04 Bratislava-Petržalka.

Celý článok

Zmena prevádzkovej doby Checkpointu HIV v roku 2018

Z prevádzkových dôvodov meníme v roku 2018 prevádzkovú dobu Checkpointu HIV na PIATOK od 16:00 – 19:00 hod.

Prvé testovanie v roku 2018 prebehne v Piatok 12. januára 2018 od 16:00 – 19:00.

Celý článok

Prevádzka Ceckpointu po dobu vianočných a novoročných sviatkov

Ešte ste sa neboli dať anonymne otestovať na HIV? Využite príležitosť v našom Check Pointe na Babuškovej 2, č.dverí 8, v Bratislave ešte v tomto roku. Testujeme už len tieto dva štvrtky: 14.12.2017 a 21.12.2017 od 16:00-19:00h. Počas sviatkov bude ambulancia zatvorená a uvidíme sa v Novom roku 2018.

Celý článok

Prvá celoslovenská konferencia pacientských organizácií.

V dňoch 24. – 25. novembra 2017 sa konala prvá celoslovenská konferencia pacientských organizácii. Konferenciu organizovala Asociácia na ochranu práv pacientov, o.z. OZ Dom svetla Slovensko je viac ako rok členom asociácie.

Celý článok

Europsky týždeň testovania na HIV

V týždni od 17.11 do 24.11.2017 prebieha Európsky týždeň testovania infekcie HIV a hepatitídy.

Celý článok

HIV Check Point

9. 11. 2017 otvárame prvý slovenský Check Point - miesto, kde sa môžete bezplatne a úplne anonymne, bez asistencie poisťovní, poradiť a zároveň otestovať. Radi Vás v zdravotnom stredisku na Babuškovej ulici 2, číslo dverí 8, v Bratislave uvítajú naši odborní asistenti a zdravotníci - každý štvrtok od 16.00 hod do 19.00 hod.

Celý článok

Prvé komunitné stretnutie v DOME SVETLA SLOVENSKO

V Slovenskom DOME SVETLA prebehlo prvé komunitné stretnutie. Naša organizácia má vo svojom sídle pre tieto účely komunitnú miestnosť, vďaka tomu ponúkame bezpečný priestor pre zdieľanie skúseností, pocitov a celkovo dojmov zo života s HIV na Slovensku. Nesmierne nás teší záujem o toto skupinové stretnutie, pre tých čo nemohli doraziť prinášame zhrnutie toho, čo sa preberalo.

Celý článok

NOVÉ ČÍSLO ČASOPISU POZITIVNĚ - č. 25

Prinášame vám nové číslo nášho dvojmesačníka pre HIV komunitu.

Celý článok

Podporia nás aj amatérsky umelci – výtvarníci

V spolupráci s amatérskymi výtvarníkmi a skúsenými lektormi sme v Bratislave v blízkosti Bratislavského Hradu v dňoch 29. 7. – 30. 7. 2017 pripravili výtvarný workshop - akvarel s podtitulom PRE - ROD a následne bude jeho pokračovaním výtvarný plenér - akvarel PRE – ROD v malebných zákutiach Veľkého Krtíša.

Celý článok

AOPP pripravilo pre pacientov sprievodcu právami v zdravotnej a sociálnej starostlivosti

Asociácia na ochranu práv pacientov SR (AOPP) ktorého členom je od roku 2016 aj OZ Dom svetla Slovensko, pripravila pre pacientov informačnú brožúru, ktorá im má pomôcť zorientovať sa v ich právach, ako v zdravotnej, tak aj v sociálnej oblasti. Záujemcovia si ju môžu bezplatne stiahnuť na stránke www.aopp.sk, napríklad aj tu.

Celý článok

Nové číslo časopisu POZITIVNĚ 24

Opäť Vám prinášame nové číslo nášho dvojmesačníka pre HIV komunitu. Z aktuálneho čísla vyberáme:

Celý článok

ANTIRETROVIRUSOVÁ LIEČBA CHRÁNI PACIENTOV PRED ROZVOJOM INFEKCIE A JE ZÁROVEŇ I ÚČINNOU OCHRANOU PRE SEXUÁLNYCH PARTNEROV

DOM SVETLA SLOVENSKO sa pripája k medzinárodnej kampani PREVENTION ACCESS CAMPAGNE, ktorej súčasťou je i prehlásenie „Undetecable = Untransmittable“ v preklade „Nezistiteľný = neprenosný“.

Celý článok

Stretnutie neziskových organizácii vo Viedni

Zástupcovia nášho občianského združenia sa v dňoch 9 až 11. júna vo Viedni zúčastnili aktivít so zástupcami neziskových organizácii pracujúcich v oblasti HIV

Celý článok

Vrelé poďakovanie za spoluprácu a ústretovosť pri realizácii podujatia Lights up 2017 „ Svetlo pre AIDS“ s podtitulom „Ukončime AIDS spoločne“.

Symbolickým červeným osvetlením sme si v nedeľu 21. mája večer pripomenuli obete AIDS a vyjadrili solidaritu s ľuďmi žijúcimi s HIV+.

Celý článok

POZITIVNĚ č. 23 je tu

Opäť Vám prinášame nové číslo nášho dvojmesačníka pre HIV komunitu. Z aktuálneho čísla vyberáme:

POZITIVNĚ č. 23

Celý článok

PODPÍSALI SME PETÍCIU: Výzva k vyšetreniu masového vraždenia a mučenia LGBT komunity v Čečensku

V nedávnej dobe bolo viac ako sto mužov v Čečensku vystavených ponižovaniu a následnému týraniu iba na základe podozrenia z toho, že sú gayovia. V zemi sa na členov LGBT populácie nepochopiteľne usporadúvajú „hony a razie“. Obyvatelia Ruska bežne označujú homosexuálov ako „tých s neobvyklou sexuálnou orientáciou“. Tentokrát bolo pri „lovoch na gayov“ zatknutých viac než sto mužov, najmenej traja boli následne zabití. Medzi zatknutými sa objavili i cirkevní hodnostári či dvaja známi televízni moderátori.

Celý článok

Valné zhromaždenie členov občianského združenia

Predseda občianského združenia si dovoľuje pozvať všetkých členov OZ Dom svetla Slovensko na výročné valné zhromaždenie, ktoré sa uskutoční v zasadacej miestnosti združenia v piatok 5.5.2017 od 18:00 hod. (registrácia účastníkov bude prebiehať od 17:30hod)

Celý článok

Webinár pre HIV+ komunitu

Nenechajte si vo štvrtok30.3.2017 od 19:00 hod. újsť ďalšie vysielanie Webinára.

Celý článok

Hľadáte pomoc odborníka psychológa?

Pre všetkých pacientov je veľmi náročné sa psychicky vyrovnať s chorobou, preto sa v tomto smere nikdy nehanbite vyhľadať odbornú pomoc.

Celý článok

2 % pre Dom svetla Slovensko

Blíži sa čas, keď slovenskí daňoví poplatníci môžu darovať 2% zo svojich daní v prospech mimovládnych neziskových organizácii. Občianske združenie Dom Svetla Slovensko (DSS) spĺňa podmienky a môže teda prijať DVE PERCENTÁ z Vašej dane. Dovoľujeme si vás osloviť a požiadať o podporu našich aktivít týkajúcich sa prevencie pohlavných chorôb, problematiky HIV a boja proti stigmatizácii osôb HIV+. Môžete pomôcť dobrej veci.

Celý článok

Nové číslo bulletinu POZITIVNĚ

Opäť Vám prinášame nové číslo nášho dvojmesačníka pre HIV komunitu. Z aktuálneho čísla vyberáme:

Celý článok

Vianočné a novoročné blahoželanie

Najkrajšie Vianoce sú tie, ktoré môžeme prežiť so svojimi blízkymi.

Na záver roka bilancujeme uplynulých dvanástich mesiacov, ale je to zároveň príležitosť pre každého z nás, aby sme sa viac než inokedy zamýšľali sami nad sebou, nad svojimi osobnými i rodinnými vzťahmi a rekapitulovali svoje skutky. Je to čas porovnávania našich cieľov a predstáv s realitou života, čas, keď sa pýtame sami seba, čo môžeme urobiť, alebo výstižnejšie čo urobíme dobré pre seba a svojich blízkych.

Vážení priaznivci, dovoľte mi poďakovať vám za vykonanú prácu v roku 2016. Želám vám šťastné a veselé Vianoce a v novom roku 2017 veľa zdravia a spokojnosti, aby sa nám darilo realizovať všetky vaše plány a predsavzatia v pracovnom aj osobnom živote.

Celý článok

Jazda preventívnou električkou proti AIDS

1.december je svetový deň boja proti AIDS. Tento rok ste po prvý krát pri tejto príležitosti mohli v uliciach Bratislavy stretnúť či previezť sa preventívnou električkou proti AIDS.

Problematike HIV / AIDS sa na Slovensku od konca 80-tych rokov nevenuje dostatočná pozornosť. Od roku 2014 pribúda pravidelne ročne 86 nových prípadov HIV infekcie a najvyššia kumulatívna incidencia HIV infekcie je dlhodobo v Bratislavskom kraji. Musíme zvýšiť povedomie o tejto zákernej chorobe spôsobenej vírusom HIV a upútať pozornosť k problémom súvisiacim s epidémiou.

Celý článok

Veľký záujem o testovanie na HIV v mobilnej poradni

Naše občianské združenie v spolupráci s Českou společností AIDS pomoc pripravila pre záujemcov testovanie rýchlotestom na HIV v mobilnej poradni. Akcia prebehla v rámci Europskeho testovacieho týždňa na HIV.

Celý článok

Poznáte svoj HIV status? Otestujte sa i vy

V spolupráci s Českou společností AIDS pomoc, z.s. sme pre Vás pripravili mobilnú poradňu (sanitku), v ktorej sa môžete otestovať rýchlotestom na HIV.

Celý článok

Tlačová konferencia

Netolerancia a stigmatizácia trápi ľudí žijúcich s HIV viac ako vírus.

S akými reakciami okolia sa ľudia žijúci s HIV denne stretávajú? Prispieva stigmatizácia týchto ľudí k šíreniu HIV? Koľko diagnostikovaných pacientov je na Slovensku? Ako sa zmenila liečba za posledných 20 rokov?

Celý článok

Naše združenie sa stalo členom AOPP

Občianské združenie Dom svetla Slovensko sa v novembri stalo členom Asociácie na ochranu práv pacientov, o.z.(AOPP). Prioritou je zastúpenie HIV pacientov v organizáciach podieľajúcich sa na tvorbe legislatívy.

Celý článok

Prvý Webinár o HIV pre školy

Dňa 21.10.2016 prebehlo vysielanie historicky prvého online Webinára o HIV pre stredné školy. Odborným garantom bola Slovenská infektologická spoločnosť. Projekt sa zorganizoval vďaka finančnej podpore GSK.

Celý článok

POZITÍVNĚ 19

Opäť Vám prinášame nové číslo nášho dvojmesačníka pre HIV komunitu. Z aktuálneho čísla vyberáme:

Celý článok

WEBINÁR PRE HIV+

Po úspešnej sérii osvetových webových seminárov pre žiakov a študentov stredných škôl sme 2.6.vysielali historický prvý WEBINÁR pre HIV komunitu.

Celý článok

POZITÍVNĚ č. 18

Opäť Vám prinášame nové číslo nášho dvojmesačníka pre HIV komunitu. Z aktuálneho čísla vyberáme:

Celý článok

Pred 35 rokmi sa svet dozvedel o začiatku epidémie AIDS

Washington/Atlanta/Paríž/Ženeva/Moskva 10. júna (TASR) - Dátum 5. jún 1981 sa do dejín zapísal ako deň, keď sa začala epidémia získanému syndrómu imunitnej nedostatočnosti ( Acquired Immunodeficiency Syndrome, AIDS) a na verejnosť sa dostali prvé informácie o tomto ochorení. Vtedy v piatok americké Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) v Atlante vo svojom časopise Morbidity and Mortality Weekly Report prinieslo prvé významné závery o chorobe, ktorá sa neskôr stala známa pod skratkou AIDS.

Celý článok

Pozitívně č. 17 máj- jún

Opäť Vám prinášame nové číslo nášho dvojmesačníka pre HIV komunitu. Z aktuálneho čísla vyberáme:

Celý článok

Počet ľudí s HIV infekciou posledné roky rastie

Bratislava 7. mája (TASR) - Nových prípadov HIV infekcie na Slovensku pribúda. Stúpajúci trend pozoruje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR od začiatku 21. storočia. Najviac infikovaných žije vo väčších mestách, najvyšší kumulatívny výskyt je dlhodobo v Bratislavskom kraji.Výskyt HIV či AIDS začali úrady na Slovensku monitorovať od roku 1985. Do konca roku 2015 zaznamenali u Slovákov i cudzincov 811 prípadov infekcie vírusom HIV.

Celý článok

Nové číslo časopisu POZITIVNĚ marec-apríl

Opäť Vám prinášame nové číslo nášho dvojmesačníka pre HIV komunitu. Z aktuálneho čísla vyberáme:

Celý článok

Daňové priznanie za rok 2015 online

Dom svetla v spolupráci so serverom onlinepriznanie pre Vás pripravili najľahší spôsob ako si vyplniť daňové priznanie za pár minút.

Celý článok

Zdravie s HIV

So začiatkom nového roku sú spojené nové predsavzatia. Pokiaľ by ste tento rok radi schudli, skoncovali s fajčením alebo sa začali viac hýbať, určite venujte svoju pozornosť novej informačnej brožúrke „ZDRAVÍ S HIV“, ktorú nájdete ako prílohu časopisu POZITIVNĚ alebo elektronicky na webe.

Celý článok

Nové číslo časopisu POZITIVNĚ

Opäť Vám prinášame nové číslo nášho dvojmesačníka pre HIV komunitu.

Celý článok

Stigmatizácia trápi pacientov s HIV viac ako samotná liečba konštatujú lekári

Bratislava 30. novembra (TASR) - Množstvo pacientov novoinfikovaných vírusom HIV má v Európe vzrastajúcu tendenciu. V roku 2014 bolo na najstaršom kontinente novodiagnostikovaných 142.000 pacientov, čo je najvyšší zaznamenaný počet v rámci jedného kalendárneho roka od začiatku sledovania ochorenia v 80. rokoch.

Celý článok

Živá červená stužka

„AIDS je celosvetový problém, ktorý sa dotýka aj nášho Slovenska, aj každého jedného z nás“... Práve preto, sme sa my, učitelia a žiaci Základnej školy, Školská v Handlovej, pri príležitosti svetového dňa boja proti tejto zákernej chorobe, rozhodli zapojiť do kampane Červené stužky a vytvoriť našu vlastnú "Živú" červenú stužku. Dňa 27. novembra sa takmer všetci žiaci našej základnej školy spoločne s učiteľmi, od najmenších až po tých najväčších, v znamení solidarity, obliekli do červených tričiek a spoločne sme sa stretli na multifunkčnom ihrisku školského dvora, ktoré nám pripomína pozitívne trávenie voľného času. Do akcie sa zapojilo 210 detí spolu so svojimi pedagógmi. Touto tvorivou aktivitou sme chceli vyjadriť nielen podporu ľuďom chorým na AIDS, ale aj poukázať na správny postoj k zdraviu a pravé hodnoty života.

Mgr. Lucia Martincová

Celý článok

HIV už nie je strašiak ako kedysi stále sa však šíri

ROZHOVOR – Ak sa pacient nakazený HIV (vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti) začne včas liečiť, môže sa dožiť aj vysokého veku. V rozhovore pre Aktuálne.sk to uviedol prof. Pavol Jarčuška z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Celý článok

Nové číslo Pozitívně 11-12/2015

Opäť Vám prinášame nové číslo nášho dvojmesačníka pre HIV komunitu.

Celý článok

HIV/AIDS sa nevyhýba ani významným slovenským osobnostiam.

Onedlho 1. decembra bude Svetový deň proti AIDS. Jeden z najznámejších slovenských športovcov zomrel na AIDS. Vedeli ste o tom?

Celý článok

Vyhodnotenie zbierky Červená stužka

V mesiacoch november a december 2014 prebehla v spolupráci so strednými školami zbierka červená stužka®. V rámci aktivy sa nám s Vašou pomocou, ktorú si nesmierne vážime, podarilo vyzbierať 516,58 €. Na najúspešnejších školách sme realizovali besedu s HIV pozitívnym lektorom, ktorá sa stretla s veľmi dobrým ohlasom od samotných študentov tak aj pedagógov. V súlade s rozhodnutím ministerstva vnútra SR predkladáme predbežné vyhodnotenie zbierky.

Celý článok

Nové číslo POZITIVNĚ

Opäť Vám prinášame nové číslo nášho dvojmesačníka pre HIV komunitu.

Celý článok

Počet prípadov nakazenia sa HIV infekciou rastie

Napriek tomu, že Slovensko naďalej spomedzi štátov Európskej únie patrí k tým s nízkym počtom prípadov HIV infekcie, ich počet rastie. Vlani sa od začiatku monitorovania v roku 1985 zaznamenalo najviac prípadov v jednom roku, a to 86. Rok predtým to bolo o tri menej.

Celý článok

Rainbow Regatta 2015

Máte chuť zabávať sa na jachte v Chorvátsku s pohodovo naladenými ľuďmi? Nepotrebujete jachtárske znalosti, stačí Vám dobrá nálada a chuť zažiť veľké dobrodružstvo. Ponúkame Vám skvelú akciu s výborným programom pre LGBT a gay friendly ľudí.

Celý článok

Daňové priznanie za rok 2014 online

Dom svetla v spolupráci so serverom onlinepriznanie pre Vás pripravili najľahší spôsob ako si vyplniť daňové priznanie za pár minút.

Celý článok

Besedy o HIV/AIDS

Všetkým záujemcom ponúkame možnosť realizácie besedy o HIV/AIDS. Beseda je určená pre mládež a širokú verejnosť od 14 rokov.

Celý článok

Medzinárodná konferencia

Do pražského Domu svetla sa na začiatku novembra zídu odborníci z niekoľkých európskych krajín, aby zhodnotili výstupy dvoch európskych projektov zameraných na elimináciu diskriminácie HIV pozitívnych na pracovnom trhu a v služobnom pomere u silových zložiek štátu. Česká spoločnosť AIDS- pomoc, z.s. tu usporiada medzinárodnú konferenciu s názvom „Ľudia žijúci s HIV/AIDS ich zamestnávanie, diskriminácia a búranie spoločenských bariér“

Celý článok

Vírus je na vzostupe ľudia sa prestali báť

BRATISLAVA. Počet nových prípadov HIV na Slovensku vlani oproti predchádzajúcim rokom výrazne stúpol. Nakazených HIV pribúda a na testy chodí menej ľudí.

Celý článok

Má HIV lekári ho väčšinou vyšetriť nechcú

Peter z Bratislavy nevie zohnať lekára na niektoré svoje ochorenia. Vraví, že mu buď zložia telefón, alebo ho odmietnu v e-maile.

Celý článok

POZITIVNĚ September - Október 2014

Nové číslo časopisu Pozitívne! je k dispozícii v bežných distribučných miestach (v Česku AIDS centra, Dom svetla Praha a na Slovensku v čakárnach RÚVZ).

Celý článok

2 percentá pre Dom Svetla Slovensko

Blíži sa čas, keď slovenskí daňoví poplatníci môžu darovať 2 percentá zo svojich daní v prospech mimovládnych neziskových organizacií. Občianske združenie Dom Svetla Slovensko (DSS) spĺňa podmienky a može teda prijať DVE PERCENTÁ z Vašej dane. Formulár pre rok 2013 je k dispozícii tu.

Celý článok

Nové číslo POZITÍVNE nájdete v čakárňach RVUZ.

Nové štvrté číslo časopisu Pozitívne! pre obdobie MAREC - APRÍL je k dispozícii v bežných distribučných miestach (v Česku AIDS centra, Dom svetla Praha a na Slovensku v čakárnach RÚVZ). Vy máte možnosťsi ho prečítať tu.

Celý článok

Blýska sa na lepšie časy pre HIV pozitívnych zamestnancov?

Zaznamenali sme precedentný rozsudok nemeckého Spolkového pracovného súdu v kauze Sebastiana F., ktorý môže v budúcnosti prispieť k ochrane pred diskrimináciou chronicky chorých v celej Európskej únii. Súd v Erfurte v decembri 2013 rozhodol, že výpoveď zamestnanca v skúšobnej dobe z dôvodu HIV pozitivity je vo svojej podstate diskriminačné a ako taká neplatná, ak môže zamestnávateľ za pomoci primeraných opatrení umožniť zamestnanie pracovníka aj napriek jeho postihnuti.

Celý článok

UŽITOČNÉ ODKAZY

Obrázek č. 14

Sme členom Asociácie na ochranu práv pacientov SR

Obrázek č. 13

English info

Obrázek č. 8

Brief information about the organization in English

Podporte nás

Dovoľujeme si vás osloviť a požiadať o podporu našich aktivít týkajúcich sa prevencie pohlavných chorôb, problematiky HIV a boja proti stigmatizacii osôb HIV+. Môžete pomôcť dobrej veci. Chcete podporiť občianské združenie Dom svetla Slovensko? Ako na to? Formulár pre rok 2016 je k dispozícii tu.

Hľadáte pomoc psychóloga?

Pre všetkých pacientov je veľmi náročné sa psychicky vyrovnať s chorobou, preto sa v tomto smere nikdy nehanbite vyhľadať odbornú pomoc. Vhodnou a účinnou možnosťou je napríklad psychoterapia pod vedením skúseného psychológa, ktorá pomôže vyrovnať sa s diagnózou, symptómami ochorenia, ale tiež môže pomôcť s riešením vzťahov v rodine alebo intímnych problémoch. Neváhajte sa na nás obrátiť na email zdruzenie.prima.ba@gmail.com

GlaxoSmithKline

Obrázek č. 6

GlaxoSmithKline pomáha našej organizácii realizovať preventívne aktivity.

Johnson & Johnson s.r.o., divízia Janssen

Obrázek č. 11

Johnson & Johnson s.r.o., divízia Janssen pomáha našej organizácii realizovať preventívne aktivity.

Obrázek č. 9

PepCom Slovakia pomáha našej organizácii realizovať preventívne aktivity.