1. december Svetový deň boja proti AIDS

1.december 2021 – Svetový deň boja proti AIDS, kedy si pripomíname obete AIDS a vyjadrujeme podporu ľudom žujúcim s HIV. Aj po 40 rokoch od oznámenia prvých prípadov AIDS stále dochádza k stigmatizácii ľudí žijúcich s HIV. A to aj napriek tomu, že vďaka pokroku v modernej liečbe je dnes HIV pozitívny človek, ktorý dosiahne nedetekovateľnú virusovú nálož je neinfekčný a nemôže preniesť vírus na svojho sexuálneho partnera.

Za posledné roky na Slovensku rekordne stúpol počet ľudí, ktorí sa infikovali HIV. Napriek tomu, že vo svete je trend klesajúci, počet osôb HIV infikovaných v Slovenskej republike narastá. Za nárastom infekcie HIV vidia odborníci kritickými skupinami podcenenú prevenciu.

Od začiatku monitorovania prípadov HIV v Slovenskej republike v roku 1985 do júna 2021 bolo registrovaných spolu 1337 prípadov infekcie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti. V roku 2020 bol zaznamenaný historicky najvyšší výskyt nových prípadov HIV infekcie v jednom kalendárnom roku. Celkovo bolo diagnostikovaných 110 nových prípadov. Len v období od 1. 1. 2021 do 30. 6. 2021 bolo diagnostikovaných a epidemiologicky vyšetrených 43 nových prípadov HIV infekcie. Najviac HIV infikovaných ľudí žije vo väčších mestách a najviac ich dlhodobo žije v Bratislavskom kraji.

Bojovať s HIV dnes pomáha kombinácia používania kondómov, PrEP liečby, testovania, ale aj moderná medicína prostredníctvom úspešnej antiretrovirálnej liečby.

HIV sa môže preniesť

 • Vaginálnym, análnym a orálnym pohlavným stykom,
 • z matky na plod,
 • krvou, transfúziou krvi a krvnými derivátmi,
 • nesterilnými injekčnými ihlami a nástrojmi prenikajúcimi do tela (tetovanie, piercing, akupunktúra, chirurgické, stomatologické inštrumenty).

HIV sa nemôže preniesť

 • Pri bežnom spoločenskom styku podaním ruky, používaním telefónneho slúchadla, spoločného pobytu v miestnosti, v saune, v bazéne,
 • v spoločnej domácnosti – nikdy nebol zaznamenaný prenos HIV medzi spolubývajúcimi osobami, ktoré nemali pohlavný styk alebo neužívali injekčné drogy,
 • spoločným používaním kuchynského riadu,
 • pri používaní WC, sprchy, bazénu,
 • bodnutím hmyzom komáre, kliešte, muchy,
 • bozkom (pokiaľ nie je z nejakého dôvodu krv v ústach),
 • sexuálnymi praktikami necking a petting, ktoré možno označiť z hľadiska možností prenosu HIV ako nerizikové, ako objímanie, maznanie, dráždenie pohlavných orgánov rukou partnera či partnerky bez kontaktu s jeho predejakulátom, spermou či pošvovým sekrétom na sliznicu zdravého partnera,
 • spoločným používaním zariadení ako sú plavárne, sauny, kaderníctva, holičstva, kúpelne a toalety.

UŽITOČNÉ ODKAZY

Podporte nás, Darujte 2 % z daní

Obrázek č. 52

CHECKPOINT HIV

Obrázek č. 15

Hlavný sponzor testovania v Bratislave

Obrázek č. 38

English info

Obrázek č. 8

Brief information about the organization in English

Obrázek č. 39

Firma BRIMO sa rozhodla darovať našej organizácií skladací altánok. Touto cestou by sme sa im chceli poďakovať. Altánok budeme využívať na preventívne aktivity v oblasti HIV/AIDS.

Sme členom Asociácie na ochranu práv pacientov SR

Obrázek č. 13