Má HIV lekári ho väčšinou vyšetriť nechcú

Peter z Bratislavy nevie zohnať lekára na niektoré svoje ochorenia. Vraví, že mu buď zložia telefón, alebo ho odmietnu v e-maile.

BRATISLAVA. Už viac než dva roky vie, že je HIV pozitívny. Nepovažuje to za svoj najväčší problém. Viac ho zamestnáva praktická otázka, ako človek s týmto vírusom môže nájsť lekárov ochotných ho vyšetriť. „Nemám endokrinológa a gastroenterológa,“ vraví Peter z Bratislavy. Nie je to jeho skutočné meno, denník SME ho pozná. Bratislavčan chce zostať v anonymite. Okrem týchto dvoch špecializácii nemohol dlho nájsť v hlavnom meste ani zubára. „Oslovil som ich sedemdesiat,“ vraví. Ošetriť ho bol ochotný len jeden z nich, ktorý ordinuje v bratislavskom Starom Meste.

Nakazil ho partner

Peter je homosexuál. O tom, že je HIV pozitívny, sa dozvedel pred dva a pol roka. O jeho chorobe vedia len traja ľudia. Rodičia medzi nimi nie sú.„Keď som sa to dozvedel, päť minút som plakal,“ spomína si na chvíľu, keď testy potvrdili vírus. Dodáva, že v tej chvíli sa mu mysľou prehnal celý jeho život. „Zmenili sa mi priority,“ odpovedá na otázku, ako mu správa zmenila život. „Uvedomil som si, že peniaze nie sú všetko.“ Vraví, že neprepadol depresii. Ak HIV pozitívny človek berie lieky a navštevuje lekára, vírus ho bezprostredne neohrozuje na živote. „Asi ma skôr zrazí auto, ako zomriem na HIV.“ Petra nakazil jeho partner. Bratislavčan tvrdí, že nevedel, že je HIV pozitívny. „Nemôžete šíriť nenávisť,“ odpovedá na otázku, či je naňho nahnevaný. Dnes má už iného partnera, ktorý HIV nemá. Ten o Petrovej chorobe vie, pri sexuálnom styku používajú ochranu. Isté obmedzenie v sexuálnej oblasti však podľa neho nie je nič oproti predsudkom niektorých lekárov a zubárov, ktorých pomoc by potreboval.

Niektorí zložia telefón

„Na Slovensku som oslovil tisíc lekárov z rôznych oblastí, no len desať percent mi odpovedalo, že sú ochotní ma ošetriť,“ vraví Peter. Ochota ošetriť HIV pozitívneho pacienta podľa neho úmerne klesá smerom od západu na východ Slovenska. Prístupnejší sú mladší lekári od 30 do 45 rokov, sumarizuje výsledky svojho prieskumu. Lekárov kontaktoval buď telefonicky, alebo e-mailom. „Osobne som to neskúšal. Nemal som odvahu,“ priznáva. Keď telefonoval a povedal, že je HIV pozitívny, nemálo lekárov hneď zložilo telefón. Ak im napísal e-mail, niekedy sa dočkal aj odpovede. Lekári, či zubári v nich však len vysvetľovali, prečo ho nemôžu vyšetriť. Niektoré e-maily adresované zubárom a stomatologickým klinikám si prezrelo aj SME. Šesť ich následne oslovila aj redakcia. Zdôvodnenia, prečo Petra neošetria, sa zhodovali s tým, čo mu napísali do mailu.„Ošetrenie HIV pozitívneho pacienta prináša zvýšené nároky na hygienický režim takéhoto ošetrenia a pracoviska, čo, žiaľ, nie sme schopní v našom súkromnom zariadení zvládnuť,“ znie odpoveď jednej kliniky. Podobne reagovala väčšina zubárov.Niektorí argumentujú aj tým, že nemajú skúsenosti s týmto typom ošetrenia.

Zdroj: http://www.sme.sk/c/7068328/ma-hiv-lekari-ho-vacsinou-vysetrit-nechcu.html#ixzz3EDc1xDTz

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/7068328/ma-hiv-lekari-ho-vacsinou-vysetrit-nechcu.html#ixzz3EDbs2MEK

UŽITOČNÉ ODKAZY

Podporte nás, Darujte 2 % z daní

Obrázek č. 52

CHECKPOINT HIV

Obrázek č. 15

Hlavný sponzor testovania v Bratislave

Obrázek č. 38

English info

Obrázek č. 8

Brief information about the organization in English

Obrázek č. 39

Firma BRIMO sa rozhodla darovať našej organizácií skladací altánok. Touto cestou by sme sa im chceli poďakovať. Altánok budeme využívať na preventívne aktivity v oblasti HIV/AIDS.

Sme členom Asociácie na ochranu práv pacientov SR

Obrázek č. 13