Workshop preROD 2018 úspešne ukončený – začiatok putovnej výstavy v Mestskej knižnici Ruda Morica v Stupave

Výtvarný plenér preROD 2018 sa svojím podtitulom „Život plný radosti“ odzrkadlil v realite dní od 4. do 10. augusta 2018.

Aj napriek vysokým teplotám a neustále páliacemu slnku sa výtvarníci s radosťou denne vydávali na cestu za vybranými cieľmi svojej tvorby v okolí Bratislavy a v samotnom hlavnom meste. Nehladiac na nepriazeň počasia sa 48 amatérskych umelcov zo štyroch krajín húževnato vnáralo do meniacich sa tém a prostredníctvom akvarelu a suchého pastelu stvárňovali svoje dojmy zo scenérií Stupavského parku a kaštieľa, nábrežia Dunaja, Skanzenu Abeland v Lozorne, interiéru Stupavskej synagógy a dominanty Hradu Devín.

Tak ako domácich a zahraničných účastníkov upútali čarovné zákutia Bratislavského kraja a jeho osobitosti, prekvapivo s veľkým záujmom reagovali všetci zúčastnení na inšpiratívnu prednášku o HIV+ a AIDS, ktorú pre nich pripravil partner projektu – Česká společnost AIDS pomoc.

Veľká vďaka lektorke Alene Kloučkovej, ktorá najmä prostredníctvom osobného príbehu dokázala auditórium vtiahnuť do témy a vyvolať medzi počúvajúcimi hlboký záujem a mnoho otázok.

Nasledujúce dni sa umelci pustili do tvorivej práce a vzniklo mnoho vydarených obrazov s menovateľom preROD + vo forme figurálnych a abstraktných diel.

Workshop bol ukončený komornou vernisážou v Synagóge v Stupave, ktorá svojou mystickou atmosférou a so svetlom sviečok osvetlených akvarelov a pastelov dojala nejedného z účastníkov.

Na mieste konania vernisáže bolo pozvaným predstavené veľké plátno –„ Strom života“ – symbol celého projektu. Návštevníci vernisáže ako aj samotní výtvarníci priamo na mieste dotvárali korunu stromu lepením farebných listov doplnených o cnosti, ktoré dnešnému svetu chýbajú. Symbolicky vyjadrili myšlienku, že choroby sú len dôsledkom toho, že niečo nie je v poriadku s dostatkom našej lásky, našej radosti, našej úcty, pochopenia, tolerancie a viery.

11. 8. 2018 bola výstava inštalovaná v Mestskej knižnici Ruda Morica na Hlavnej ulici 90 / A v Stupave. Budeme radi ak ju navštívite a aj vy pridáte svoj lístok na strom života, môžete tak urobiť až do 7. septembra. Následne od 29. septembra do 18. novembra poputuje výstava do Bratislavy do Výstavného priestoru na Západnej terase Bratislavského hradu i tu ste všetci vrelo vítaní.

Tešíme sa na Vás

Pre-link na plagát s otváracími hodinami Mestskej knižnice Ruda Morica v Stupave

www.facebook.com/projektprerod

UŽITOČNÉ ODKAZY

Podporte nás, Darujte 2 % z daní

Obrázek č. 52

CHECKPOINT HIV

Obrázek č. 15

Hlavný sponzor testovania v Bratislave

Obrázek č. 38

English info

Obrázek č. 8

Brief information about the organization in English

Obrázek č. 39

Firma BRIMO sa rozhodla darovať našej organizácií skladací altánok. Touto cestou by sme sa im chceli poďakovať. Altánok budeme využívať na preventívne aktivity v oblasti HIV/AIDS.

Sme členom Asociácie na ochranu práv pacientov SR

Obrázek č. 13